Du är här:

Planera dina studier med oss

Du kan prata med en studievägledare om dina mål, framtidsdrömmar, möjligheter, funderingar och studiemotivation.

Vi hjälper dig med

  • Individuell studieplanering
  • Information om studieekonomi
  • Slutbetyg eller examensbevis
  • Utländska betyg
  • Ansökan till utbildningar
  • Motivation och målsättning
  • Vägledning i val som gäller studier, yrken och arbetsliv

Kontakt

Studie-och yrkesvägledare i Göteborg och Jönköping är på plats under vissa tider – se nedan. Du kontaktar oss genom att skicka e-post eller besöka oss på våra drop in-tider.

Angered

Zekiye Kalyun
E-post: zekiye.kalyun@arbvux.goteborg.se
Varannan måndag jämna veckor: 10:30-12:00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Yvonne Möller
E-post: yvonne.moller@arbvux.goteborg.se
Måndagar: 10:30-12:00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Odinsskolan

Sandra Andersson
E-post: sandra.andersson@arbvux.goteborg.se
Måndagar: 10.30-12.00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Zekiye Kalyun
E-post: zekiye.kalyun@arbvux.goteborg.se
Onsdagar: 10.30-12.00 drop-in, övriga tider bokade samtal
Torsdagar: endast bokade samtal
Fredagar: 10.30-12.00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Annelie Kenne
E-post: annelie.kenne@arbvux.goteborg.se
Måndagar: 10.30 – 12.00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Yvonne Möller
E-post: yvonne.moller@arbvux.goteborg.se
Tisdagar: 10:30-12:00 drop-in, övriga tider bokade samtal
Onsdagar: 10:30-12:00 drop-in, övriga tider bokade samtal

Kvällsöppet Odinsskolan: Varannan måndag, jämna veckor, är det kvällsöppet med drop-in mellan 16:00-17:30.

Stampen

Tina Johansson
E-post: tina.johansson@arbvux.goteborg.se
Måndagar och fredagar. Boka gärna tid för samtal.

Jönköping

Johanna Rydberg
E-post: johanna.rydberg@abf.se
Träffas säkrast: Måndag-Fredag: 9.30-16.30

Elizabeth Rinde
E-post: elizabeth.rinde@abf.se
Träffas säkrast: Måndag-Fredag: 9.30-16.30

Växjö

För vägledning, kontakta Vägledningscentrum i Växjö. För öppettider och kontaktinformation, se Vägledningscentrums hemsida >