Du är här:

Planera dina studier med oss

Du kan prata med en studievägledare om dina mål, framtidsdrömmar, möjligheter, funderingar och studiemotivation.

Vi hjälper dig med

  • Individuell studieplanering
  • Information om studieekonomi
  • Slutbetyg eller examensbevis
  • Utländska betyg
  • Ansökan till utbildningar
  • Motivation och målsättning
  • Vägledning i val som gäller studier, yrken och arbetsliv

Kontakt

Studie-och yrkesvägledare i Göteborg och Jönköping är på plats under vissa tider – se nedan. Du kontaktar oss genom att skicka e-post eller besöka oss på våra drop in-tider.

Angered

Hanna Strand
E-post: hanna.strand@arbvux.goteborg.se
Måndag: 10:00-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal
Torsdag: 14:00-15:00 Vägledning i café Spaden

Niklas Matsson
E-post: niklas.matsson@arbvux.goteborg.se
Onsdag: 10:00-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal
Torsdag: 14:00-15:00 Vägledning i café Spaden
Fredag: 10:00-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal

Odinsskolan

Välkommen att boka tid för vägledningssamtal med någon av oss via mail!
Maila en utav oss för att boka tid för ett vägledningssamtal. Maila den vägledare som är här den veckodag du vill ha ditt samtal.
För kortare frågor är du välkommen på någon av våra drop-in tider:
måndag, tisdag, onsdag och fredag kl 10.30 – 12.00.

Sandra Andersson
E-post: sandra.andersson@arbvux.goteborg.se
Måndagar och fredagar.

Zekiye Kalyun
E-post: zekiye.kalyun@arbvux.goteborg.se 
Tisdagar, torsdagar eftermiddag och fredagar.

Yvonne Möller
E-post: yvonne.moller@arbvux.goteborg.se 
Tisdagar och onsdagar.

Annelie Kenne
E-post: annelie.kenne@arbvux.goteborg.se 
Måndagar, onsdagar och torsdagar eftermiddag

Stampen

Malin Falck
E-post: malin.falck@arbvux.goteborg.se
Måndagar, tisdagar och fredagar. Boka gärna tid för samtal.

Jönköping

Johanna Rydberg, SYV
E-post: johanna.rydberg@abf.se
Träffas säkrast: Måndag-Fredag: 9.30-16.30

Ulla Mårtensson, SYV
E-post: ulla.mårtensson@abf.se
Träffas säkrast: Måndag-Fredag: 9.30-16.30

Växjö

För vägledning, kontakta Vägledningscentrum i Växjö. För öppettider och kontaktinformation, se Vägledningscentrums hemsida >