Du är här:

ABF Vux Angered

Spadegatan 3, 424 65 Angered
Karta till Angered
Spårvagn 4,8 och 9. Hållplats Angereds Centrum.

I rymliga och funktionella lokaler har vi undervisning i svenska för invandrare (sfi) och svenska som andraspråk.

Telefon: 031-333 20 60
Telefontider: Måndag–fredag: 08.30 – 11.30
E-post: abf.vux@abf.se

Lärare

Andersson, Maria
Lärare Sfi Barn och fritid
maria.andersson@abf.se
Andersson, Willy
Lärare Sfi
willy.andersson@abf.se
Andersson, Yvonne
Lärare Sfi
yvonne.andersson@abf.se
Axelsson, Lena
Handledare Sfi Café
lena.axelsson@abf.se
Björkman, Bodil
Lärare Sfi
bodil.bjorkman@abf.se
Duaale, Muna
Modersmålslärare
muna.duaale@abf.se
Frick, Anna
Lärare Sfi
anna.frick@abf.se
Helin, Michael
Lärare Sfi
michael.helin@abf.se
Jansson, Annelie
Lärare Sfi
annelie.jansson@abf.se
Koroknay, Edit
Lärare Sfi
edit.koroknay@abf.se
Lundqvist, Renata
Lärare Sfi
renata.lundqvist@abf.se
Malm, Anders
Lärare Sfi
anders.malm@abf.se
Olausson, Ulf
Lärare Sfi
ulf.olausson@abf.se
Prybil, Angelica
Lärare Sfi
angelica.prybil@abf.se
Rasoul, Darya
Lärare Sfi och Modersmålslärare
darya.rasoul@abf.se
Sanderson, Elisabet
Lärare Sfi
elisabeth.sanderson@abf.se
Simonsen, Rakel
Lärare Sfi
rakel.simonsen@abf.se
Sjöqvist, Cecilia
Lärare Studiehall
cecilia.sjoqvist@abf.se
Szekeres, Gyöngyi
Lärare Sfi
gyongyi.szekeres@abf.se
van Reisen, Antonius
Lärare Studiehall
antonius.van reisen@abf.se
Åkerberg, Maria
Lärare Sfi
maria.akerberg@abf.se

Praktikcoacher

Bäckman, Peter
Coach
peter.backman@abf.se
Dominguez, Cecilia
Coach
cecilia.dominguez@abf.se

Resursteam

Andréasson, Sofia
Kurator
sofia.andreasson@abf.se
Jansson, Annelie
Läs- och skrivpedagog
annelie.jansson@abf.se

Studieservice

Askari, Dlsos
Studieledare
dlsos.askari@abf.se
Bärlund, Camilla
Studieledare
camilla.barlund@abf.se