Du är här:

Planera dina studier med oss

Du kan prata med en studievägledare om dina mål, framtidsdrömmar, möjligheter, funderingar och studiemotivation.

Vi hjälper dig med

  • Vägledning i val som gäller studier, yrken och arbetsliv
  • Individuell studieplanering
  • Slutbetyg eller examensbevis
  • Information om hur du gör med dina utländska betyg
  • Motivation och målsättning
  • Information om studieekonomi

Kontakt

Ni som är elever hos ABF Vux når Studie-och yrkesvägledare i Göteborg och Jönköping via e-post och de kontaktuppgifter som finns nedan under respektive skola.

Om du inte är elev hos ABF Vux kontaktar du istället studievägledningen på Arbetsmarknad och vuxenutbildningen via e-post: info@arbvux.goteborg.se eller på telefon: 031-368 30 00.

 

Angered

Niklas Matsson
E-post: niklas.matsson@arbvux.goteborg.se

På plats måndagar och fredagar mellan 10:00 -15:00

Odinsskolan

Maila för att ställa frågor eller boka tid med studie- och yrkesvägledare, vi arbetar olika dagar på ABF Odin och med olika kurser.

Studie- och yrkesvägledare för dig som läser SFI och kurser på grundnivå:

Birgit Engblad
E-post: birgit.engblad@arbvux.goteborg.se 

På plats onsdagar och fredagar

Maria Stenman
E-post: maria.engblad@arbvux.goteborg.se

På plats måndagar och fredagar

Studie- och yrkesvägledare för dig som läser kurser på gymnasial nivå, samt Provux och Svesam:

Sandra Andersson
E-post: sandra.andersson@arbvux.goteborg.se

Yvonne Möller
E-post: yvonne.moller@arbvux.goteborg.se 

Drop-in:

Vi har också drop-in för kortare samtal.

Måndagar: 09:00 – 11:00

Onsdagar: 14:30 – 16:00

Stampen

Studie- och yrkesvägledare för dig som läser Yrkesutbildningar:

Rebecka Möller
E-post: rebecka.moller@arbvux.goteborg.se

Studie- och yrkesvägledare för dig som läser SFI:

Joel Georgsson
E-post: joel.georgsson@arbvux.goteborg.se

Jönköping

Madeleine Karlsson
E-post: madeleine.karlsson@abfvux.se

Ulla Mårtensson
E-post: ulla.martensson@abfvux.se

Johanna Rydberg
E-post: johanna.rydberg@abfvux.se
Föräldraledig