Du är här:

Planera dina studier med oss

Du kan prata med en studievägledare om dina mål, framtidsdrömmar, möjligheter, funderingar och studiemotivation.

Vi hjälper dig med

  • Individuell studieplanering
  • Information om studieekonomi
  • Slutbetyg eller examensbevis
  • Utländska betyg
  • Ansökan till utbildningar
  • Motivation och målsättning
  • Vägledning i val som gäller studier, yrken och arbetsliv

Kontakt

Studie-och yrkesvägledare i Göteborg och Jönköping är på plats under vissa tider – se nedan. Du kontaktar oss genom att skicka e-post eller besöka oss på våra drop in-tider.

Vi jobbar som vanlig även om skolan är stängd. Ni når oss som via telefon och e-post. 

Angered

Niklas Matsson
E-post: niklas.matsson@arbvux.goteborg.se
Måndagar : 10:00-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal

Joel Georgsson
E-post: joel.georgsson@arbvux.goteborg.se
Onsdag: 10:00-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal
Fredag: 10:30-12:00 och 13:00-15:00 drop-in, övrig tid bokade samtal

Odinsskolan

Välkommen att boka tid för vägledningssamtal med någon av oss via mail!
Maila en utav oss för att boka tid för ett vägledningssamtal. Maila den vägledare som är här den veckodag du vill ha ditt samtal.
För kortare frågor är du välkommen på någon av våra drop-in tider:
måndag, tisdag, onsdag och fredag kl 10.30 – 12.00.
Ojämna veckor har vi även drop-in måndagar mellan: 16.00-17.30

Sandra Andersson
E-post: sandra.andersson@arbvux.goteborg.se
Tisdagar och onsdagar.

Birgit Engblad
E-post: birgit.engblad@arbvux.goteborg.se 
Måndagar och fredag.

Eleine Hamark
E-post: eleine.hamark@arbvux.goteborg.se
Onsdag och fredag.

Yvonne Möller
E-post: yvonne.moller@arbvux.goteborg.se 
Måndagar och tisdagar.

 

 

 

 

Stampen

För frågor om Vuxenutbildning, ring eller mejla.

E-post: info@arbvux.goteborg.se
Måndag – onsdag samt fredag
Torsdag stängt

Telefon: 031 – 368 30 00

 

 

Jönköping

Ida Lindgren SYV
E-post: ida.lindgren@abfvux.se

Johanna Rydberg SYV
E-post: johanna.rydberg@abfvux.se
Föräldraledig

Ulla Mårtensson SYV
ulla.martensson@abfvux.se